top of page

סמינר יום בחול המועד סוכות 2.10.23

במרכז הקיימות בדיזנגוף סנטר בתל-אביב

 יום שלם של נטוורקינג, השראה, למידה, חשיבה משותפת ושכלול ארגז הכלים שברשותנו וכמובן אוכל טבעוני משובח :)

מה הלו"ז?

 9:00 - אליפות ארוחת הבוקר! 

תחרות מאכלים ביתיים לארוחת בוקר מנצחת! בואו עם מנה להתגאות בה, שהכנתם בעצמכם, עבור ארוחת בוקר משותפת, והשתתפו בתחרות! - או פשוט בואו להתפנק על הבוקר במאכלים מהמטבחים של פעילות ופעילים אחרים ובמזנון עשיר עם גבינות תרומת חברת מאמא-קיו.

*להשתתפות בתחרות, יש להגיע בשעה 8:45.

**התחרות תהיה בשיפוטה של אורי שביט, מלכת הקולינריה הטבעונית. הזוכה תקבל את ספר הבישול… מפרי עטה של אורי (!) 

ולא לשכוח: כשמדובר באוכל טבעוני - כולנו זוכות יחד עם בעלי-החיים והפלנטה.

9:30 הכרות בקבוצות קטנות

10:00 טוביאס לינארט: הפחתת בשר עוזרת לשחרור בעלי-חיים

הרבה טבעוניות וטבעונים מטעמי מצפון מתנגדים עדיין לכל גישה שמעודדת הפחתה בצריכה של מוצרים מהחי (להבדיל מהיפטרות מלאה ממוצרים אלו). בשיחה זו, לעומת זאת, יטען טוביאס לינארט, שטקטיקה של עידוד הפחתה ושמספר גדול של מפחיתנים - שניהם חיוניים למאבק לשחרור בעלי-חיים.

טוביאס לינארט הוא אחד האקטיביסיטים הבולטים, והמרצים המבוקשים, בתנועה הטבעונית כיום. הוא מהמייסדים של הארגון הבלגי EVA, שהוביל את עיריית גאנט שבבלגיה להיות הראשונה בעולם לאמץ יום צמחוני אחד בשבוע. בשנת 2017 ייסד לינארט, יחד עם מלאני וסבסטיאן ג'וי את הארגון ProVeg International.  לינארט הוא מחבר הספר How to Create a Vegan World והכותב של הבלוג The Vegan Strategist.

11:15 עומר גינזבורג: נפטרים מהבשר בכלים מערכתיים

דפוסי האכילה של אנשים מושפעים מההשקפות המוסריות שלהם, ולצד זה גם ממגוון אמונות, מניעים וגורמים חיצוניים. תעשיית המזון יודעת היטב לשחק במגרש הזה, אבל בשנים האחרונות נכנסו אליו גם גופים שמבקשים לקדם תזונה בריאה ובת-קיימא מהצומח. בהרצאה זו יסקור עומר אופנים מעשיים בהם ניתן לשנות את דפוסי האכילה של אנשים באמצעות שינויים בסביבת המזון שלהם: בהרכב של מוצרים, באופן ההצגה שלהם, בתמהיל של מוצרים מהחי ומהצומח במערכות הסעדה, ובשורה של כלים התנהגותיים מפתיעים שיכולים לדחוף אנשים לבחור במוצרים מהצומח גם אם לא קיבלו עדיין את ההחלטה לעבור לטבעונות.

עומר גינזבורג הוא מנהל תחום סביבה ומזון בעמותת אנימלס, וקודם לכן ניהל את תחום החינוך בעמותה.

12:15 הפסקה ונשנושים :-)

12:45 עשיתי את זה!

סדרת הרצאות קצרות של פעילות ופעילים לשחרור בעלי-חיים, שהפחיתו מוצרים מהחי, והגדילו את הזמינות של מוצרים מהצומח במגוון הקשרים.

איך שפים לא טבעוניים מעודדים הפחתה? אורי שביט, ממובילות הקולינאריה הטבעונית בישראל, תספר על שיתופי הפעולה שהובילה עם שפים ומסעדנים, על מנת להנגיש מנות טבעוניות גם במקומות שמגישים מזון מהחי. איך זה עבד, מה היו התוצאות ובאילו קשיים נתקלה לאורך הדרך.

 

אורי שביט היא מקימת הבלוג ״טבעוניות נהנות יותר״, מחברת ספרי הבישול ״המטבח הטבעוני שלי״ ו״חגיגה טבעונית״ ומרצה בינלאומית בנושא טבעונות.

איך הצלתי 3,000 בעלי-חיים בשנה! ליהי יפה תספר על עבודתה כתזונאית בבית החולים וולפסון ואיך הפחיתה את צריכת המזון מהחי בבית החולים באמצעות שינוי מתכונים ותפריטים.

 

ליהי יפה היא תזונאית קלינית, מתמחה בתזונה מהצומח, טבעונית בעצמה ואקטיביסטית שמשלבת שחרור בעלי-חיים ומאבקים נוספים. עבדה עם בית-חולים ומערכות הסעדה של תלמידים ועיריות.

מהנדסים החוצה את הדיכוי. גילי מילר מפרויקט מהנדסי המזון של ויגן-פרנדלי תספר על העבודה עם מאפיות ותאגידי מזון להוצאת מרכיבים מהחי ממוצרים שהם משווקים - ואיך הפרויקט הצליח לצמצם את צריכת הביצים, למשל, בכמויות ששקולות לסגירת לולים שלמים.

גילי מילר היא מנהלת הפרויקט, שבמהלך השנה האחרונה בלבד קידם פרויקטים שעתידים לחסוך חצי מליון ביצים מידי שנה.

הטבעונות מתחילה במדינה. יוסי וולפסון יספר על מפת הדרכים הרשמית של ישראל למערכות המזון, שקובעת יעד של הפחתת צריכת בשר ב-50% עד שנת 2030, ועל האופן שבו היעד הזה מקודם דרך מכרזי רכש ממשלתיים. 

יוסי וולפסון הוא פעיל ותיק לשחרור בעלי-חיים, וחבר בפורום האקלים מיסודו של נשיא המדינה ובפורום הישראלי לתזונה בת-קיימא.

ניהול טבעוני של ארגון שינוי חברתי. איריס שטרן לוי תספר על האתגרים וההצלחות בניהול עמותה שכל המזון שמוגש בה הוא טבעוני, ועל קידום טבעונות באירועים של ארגונים לשינוי חברתי.

איריס שטרן לוי היא פמיניסטית שמאמינה באיחוד מאבקים, אקטיביסטית, פעילת שטח. מייסדת ומנהלת שות' המכללה: בית ספר חברתי למען נשים היוצאות ממצבי זנות ואלימות. מתנדבת פעילה ב"למען חיות הבר" ו"טבע הקשר".

אוכל במקום פצצות! טל נזרי יספר על קולקטיב פעילים הדורשים לפתור את מצוקות העוני, הרעב, המלחמות והסכסוכים אלימים. הקבוצה אוספת אוכל טבעוני שנזרק או עמד להיזרק ומחלקת אותו בדוכנים הסברתיים. הפעילות חושפת א.נשים לבזבוז המזון האדיר ומדגישה את סדר העדיפויות של ממשלות ותאגידי נשק ומזון, שמנציחים כלכלה מנותקת ובזבזנית וסדר יום מיליטריסטי ואימפריליסטי שמאיים על הביטחון של מדינות שלמות וגורם לדריסה של זכויות אדם.

 

טל נזרי הוא פעיל לשעבר בתחום זב"ח וזכויות אדם, מציל מזון וטבעוני. היה פעיל בתאים של אוכל במקום פצצות.

 14:00 ארוחה מפנקת מהמטבח של צוות הסמינר!

14:45 אמנון קרן: כואב אבל פחות - על החייתי והפוליטי בצמצום מזון מהחי

כתנועה שנאבקת בסוגנות על כל גווניה, שאלות שנוגעות להפחתת מזון מהחי מטרידות אותנו, ובצדק. במקביל לכך מתנהל בעולם שיח שלם ועמוק על הצורך בשינוי מהיסוד של מערכות המזון, שממוקד בסוגיות של בריאות, סביבה וצדק בין בני-אדם לבין עצמם, ושקולם של בעלי החיים כמעט ולא נשמע בו. 

בשיחה נדון בדילמות שעולות מגישות של הפחתה, ועל דרכים לגשר בינן לבין קו אידיאולוגי ברור של שחרור בעלי חיים. ננסה לענות על השאלה מהו מקומה של התנועה בשיח הזה, וכיצד כלי הפחתה יכולים לעזור לפרק את כלי המערכת, לבנות קואליציות וליצור קרקע להתארגנות ולשינוי רחב עבור בעלי החיים.

 

אמנון קרן הוא פעיל ועו"ד בקליניקה לצדק סביבתי וזכויות בעלי חיים באוניברסיטת ת"א, העוסקת בין היתר במדיניות מזון.

15:15 זה הזמן שלך לדבר!! - דיונים והפעלה בקבוצות

אז מה דעתך שלך על שימוש בכלים של הפחתה בתנועה לשחרור בעלי-חיים? ואיפה זה יכול לפגוש את האקטיביזם שלך? זה הזמן שלך להתבטא ולדון על הדברים יחד עם אקטביסטים ואקטיביסטיות אחרים שישתתפו בסמינר. לאחר דיון בקבוצות קטנות, ניעזר גם בכלים מעולם התיאטרון האקטיביסטי ובהפעלות אחרות כדי לדמות מצבים, לנתח אותם, לדייק מחלוקות ולפתח עמדות.

לחלק מהמשתתפות תהיה הזדמנות להשתתף בסדנה לפי שיטת תיאטרון המדוכאים (מספר המשתתפים.ות בסדנה זו מוגבל). תאטרון המדוכאים הוא כלי אקטיביסטי שדרכו אנחנו בוחנות, לומדות ומעמיקות את ההבנה שלנו בנוגע לשכבות השונות של דיכוי. במהלך הסדנה נבחן יחד מקרים של קונפליקט ונציע דרכים שונות להתמודדות עם הקונפליקט. הסדנה לא דורשת שום ניסיון משחקי. את הסדנה תנחה אור בן דוד - אקטיביסטית טבעונית ומטפלת בפסיכודרמה.

אור בן דוד.jpg

17:45 פעולה לכבוד היום הבינלאומי למען חיות במשקים!

באנו לחשוב - וגם לעשות! היום הוא היום הבינלאומי למען חיות במשקים, ולקראת ערב נצא לרחוב לפעולת שטח יצירתית ועוצמתית, שלא תרצו להחמיץ. פרטים על הפעולה יינתנו רק במקום.

20:30 פיקניק וערב חברתי בים

עם כל כך הרבה אקטיביסטים טבעונים במקום אחד, לא נפספס הזדמנות לעוד אוכל - ולמפגש חברתי בהנחית האחת והיחידה: יוסףה מקיטון. נכיר אחת את השניה תוך השתלטות יצירתית על חוף הים, שאותו נהפוך לעולם אידאלי.

סמינר יום בחול המועד סוכות 2.10.23

 יום שלם של נטוורקינג, השראה, למידה, חשיבה משותפת ושכלול ארגז הכלים שברשותנו וכמובן אוכל טבעוני משובח :)

bottom of page